ПРОДОВЖЕННЯ СТРОКУ ДІЇ ТОРГОВЕЛЬНОЇ МАРКИ

Продовження строку дії свідоцтва на торговельну марку – це необхідний крок, з яким стикається кожен власник. Тому, момент закінчення цього строку треба моніторити та не допустити втрати свого бренду.

Відповідно до Закону України “Про охорону прав на знаки для товарів і послуг”  (далі – Закон) свідоцтво на торговельну марку видається на строк 10 років, який відраховується від дати подання заявки на реєстрацію торговельної марки, а не від дати видачі свідоцтва на реєстрацію торговельної марки, що є дуже важливим, оскільки сама процедура реєстрації займає майже два роки.

®️ Для продовження строку дії свідоцтва необхідно в період 6 місяців до дати закінчення строку його дії подати клопотання про продовження строку і сплатити відповідний збір. Якщо власник пропустив даний строк, це можна зробити і в додатковий період 6 місяців після вказаної дати, але розмір збору збільшується на 50%.

Тому, рекомендуємо відслідковувати цей термін, щоб не переплачувати вдвічі.

 

💡 Якщо і в додатковий період це не зроблено, дія свідоцтва припиняється.

 

®️ Тобто власник свідоцтва втрачає право на торговельну марку, зокрема: вже не має права передавати право на торговельну марку іншій особі, видавати ліцензії на використання торговельної марки, забороняти використання торговельної марки іншим особам тощо.

 

®️ Також Закон передбачає для власника свідоцтва право на повторну реєстрацію ідентичної торговельної марки. Це право полягає в тому, що ніхто інший, крім колишнього власника свідоцтва не має права на повторну реєстрацію торговельної марки протягом двох років після припинення дії свідоцтва через несплату збору за продовження строку його дії. Таким чином, подаючи на повторну реєстрацію свою, раніше зареєстровану, торговельну марку, власник сплачує в два рази менше, ніж за її продовження.

®️ У випадку, якщо строк чинності свідоцтва на торговельну марку закінчився і втрачена можливість його продовження звичайною процедурою, власник ТМ має право подати торговельну марку на повторну реєстрацію протягом трьох років після закінчення строку дії свідоцтва на торговельну марку. І це буде остання можливість продовжити чинність торговельної марки.

®️ Власникам торговельних марок слід звернути увагу на те, що, у випадку, коли після видачі свідоцтва змінилося найменування і/або адреса власника свідоцтва, разом з клопотанням про продовження строку дії свідоцтва необхідно подати заяву про внесення до державного реєстру змін, що стосуються найменування і/або адреси власника свідоцтва. Без внесення змін дія свідоцтва не може бути продовжена.

®️ У разі виконання усіх вищевказаних дій, через два місяці власник свідоцтва отримує виписку з Державного реєстру із зазначенням дати, до якої продовжено строк дії свідоцтва, а в разі внесення відомостей, що стосуються зміни найменування і/або адреси власника свідоцтва, виписка буде містити і ці відомості.

Продовження дії торговельних марок в умовах воєнного стану

Торговельні марки є найбільш розповсюдженими об’єктами права інтелектуальної власності. Наразі в Україні зареєстровано понад 300 тисяч ТМ. Нові ТМ з’являються і під час війни.

Право на реєстрацію власної торгової марки має будь-яка фізична або юридична особа, їх об`єднання або правонаступники. Реалізація цього права засвідчується відповідним охоронним документом державного зразка – свідоцтвом.

Строк дії свідоцтва на торговельну марку становить 10 років. Він обчислюється з моменту подання заявки на реєстрацію ТМ до Національному органу інтелектуальної власності (НОІВ). Цей строк можна продовжувати щоразу на 10 років.

13 квітня 2022 року набрав чинності Закон України 2174-IX від 01.04.2022 року “Про захист інтересів осіб у сфері інтелектуальної власності під час дії воєнного стану, введеного у зв’язку із збройною агресією Російської Федерації проти України”, який надає відповідь на це питання.  

На період воєнного стану  перебіг строків, пов’язаних із охороною прав ІВ, зупиняється. 

Якщо на період починаючи з 24 лютого 2022 року та протягом дії воєнного стану припадає закінчення строку правової охорони на ТМ, в цьому випадку існує можливість здійснити дії, необхідні для продовження дії свідоцтва, протягом 90 днів після скасування воєнного стану, без необхідності сплати додаткових зборів за пропуск відповідних строків. 

Протягом всього строку дії воєнного стану відповідні права залишаються чинними, і можуть бути поновлені у загальному порядку після скасування дії воєнного стану. 

І все ж таки, ми рекомендуємо за можливості вчасно продовжувати строк дії свідоцтва. Це допоможе забезпечити повний захист вашого бізнесу, та дозволить не турбуватися про незаконні дії конкурентів.

Також нагадуємо основні переваги реєстрації торгової марки:

  • виокремлення Вашої компанії та її продукції серед конкурентів;
  • зростання репутації Вашої компанії;
  • гарантія якості Вашого товару і бізнесу, посилення позитивного іміджу та престижу;
  • гарантія ексклюзивності використання складових ТМ (назва, логотип, слоган) на ринку для даних товарів і послуг;
  • юридичний захист і вагомість у випадку судових розглядів;
  • охорона Ваших товарів і послуг від незаконної імітації та контрафакту;
  • збільшення вартості компанії в процесі «розкрутки» бренду;
  • можливість продажу або передачі частини прав на використання торговельної марки за матеріальну винагороду;
  • можливість реєстрації домену порядку «.ua».