Як зареєструвати торговельну марку у США

Законодавство у сфері інтелектуальної власності цієї країни має деякі відмінності від української системи, які необхідно враховувати під час виведення бізнесу на американський ринок
Реєстрація торговельної марки у США, як і в багатьох інших країнах, вважається одним з найбільш надійних способів охорони інтелектуальної власності. Основним нормативним документом, що регулює правовий режим торговельних марок, є Акт Ленхема, прийнятий у 1946 р. Законодавство у сфері інтелектуальної власності цієї країни має деякі відмінності від української системи, які необхідно враховувати під час виведення бізнесу на американський ринок.

Основні вимоги до торговельних марок у США

Для того, щоб зареєструвати позначення як торговельну марку у США, воно повинно відповідати таким основним вимогам:

  • Фактичне використання у комерційній діяльності.Це означає, що у заявці, яка подається, повинно бути вказано, які товари (або послуги) були реалізовані на ринку під цією торговельної марки. В українському законодавстві, на відміну від американського, такої вимоги немає. Якщо торговельна марка не використовувалася для маркування товарів, або вони ще не були реалізовані, то необхідно надати у патентне відомство заяву про намір його застосування у комерційних цілях. На шостий рік після реєстрації також потрібно продовжити чинність торговельної марки та надати докази її використання
  • Наявність розрізняльної здатності відносно раніше зареєстрованих знаків
  • Відсутність вказівок на функціональність.Згідно 1052 (e) (5) Акту Ленхема, позначення не може бути зареєстровано, якщо воно має функціональну природу (доктрина функціональності), тобто є необхідним для використання або призначення товару, або впливає на його ціну або якість.
    Останнє обмеження введене для того, щоб створити умови для здорової конкуренції серед виробників.
    Наприклад, помаранчевий колір на рятувальних жилетах не підлягає реєстрації. З іншого боку, червоний колір на підошвах взуття не може бути функціональним, тому французькому дизайнеру-модельєру Крістіану Лабутену вдалося зареєструвати у США торговельну марку Christian Louboutin щодо туфель на підборах з контрастною кольоровою гамою

Патентне відомство у США

Реєстрацію торговельних марок і видачу патентів у США здійснює Відомство щодо патентів і торговельних марок (United States Patent and Trademark Office, USPTO), що є структурним підрозділом міністерства торгівлі. Штаб-квартира цієї організації знаходиться у Вірджинії (600 Dulany St, Alexandria, VA 22314, USA), а загальна чисельність співробітників налічує більше 10 тисяч осіб.

Крім того, на території сша є кілька додаткових регіональних відділень, які здійснюють консультаційну підтримку:

  • Даллас (207 South Houston St., Suite 159. Dallas, Texas 75202);
  • Денвер (1961 Stout Street 14th floor. Denver, CO 80294);
  • Детройт (Stroh Building at 300 River Place Drive, Detroit, Michigan);
  • У Кремнієвій долині (Silicon Valley USPTO 26 S. Fourth Street San Jose, CA 95112).

У складі відомства є також кілька підрозділів, діяльність яких пов’язана з торговельними марками:

  • Центр підтримки торговельних марок (USPTO Madison Building. 600 Dulany Street Alexandria, VA 22314)
  • Апеляційна рада щодо торговельних марок (розташована за тією ж адресою), у якій розглядаються справи стосовно заперечення проти реєстрації позначень

Необхідно враховувати, що центр підтримки надає тільки загальну інформацію щодо реєстрації торговельних марок і електронних форм, відомості про статус заявок, допомогу у навігації електронними системами. Юридичних консультацій з питань експертизи, аналізу на схожість, охороноздатності і вибору класу товарів і послуг працівники цього підрозділу не надають.

Види торговельних марок у Сполучених Штатах

Так само, як і в україні, як торговельні марки можуть бути зареєстровані наступні види позначень:

  • За видом власника – індивідуальні та колективні
  • Традиційні – словесні, графічні, об’ємні (форма товару або упаковки)
  • Менш поширені – звукові, нюхові, анімаційні
  • Комбіновані

Крім того, є можливість оформлення дизайну як торговельної марки.

Під час подачі заявки у патентне відомство сша реєстрація позначення у кольорі буде проведена автоматично, якщо його зображення представлене кольоровим. Отримання свідоцтва обмежує право власника на використання торговельної марки тільки в цьому кольорі.

Хто може подавати заявку на реєстрацію?

Подати заявку на реєстрацію торговельної марки в США, можуть не тільки юридичні особи, а й фізичні. Для нерезидентів обов’язковою умовою при цьому є представлення інтересів через патентного повіреного, що має ліцензію для здійснення діяльності у галузі захисту інтелектуальної власності.

Юристам, у яких немає такої ліцензії, забороняється надавати юридичні консультації, допомагати заповнювати форми і візувати документи. Однак, багато приватних компаній користуються незнанням американського законодавства і пропонують послуги подібного характеру, а також стягують попередню оплату за продовження терміну дії охоронних документів.

Якщо заявник не є резидентом США, то фахівці USPTO взаємодіють тільки з національним патентним повіреним, включаючи телефонні дзвінки і листи електронною поштою. Вся кореспонденція направляється на його поштову адресу, вказану у заявці.

Громадяни США можуть звертатися у патентне відомство самостійно, однак його керівництво і в цьому випадку наполегливо рекомендує скористатися послугами юристів, що спеціалізуються у галузі законодавства про торговельні марки, так як ця сфера діяльності дуже специфічна.

Процедура реєстрації торговельної марки в США

Реєстрація торговельної марки в США включає у себе наступні етапи:

  • Подача заявки у національне патентне відомство на паперовому носії або за допомогою електронної системи (одночасно стягується грошовий збір), присвоєння їй реєстраційного номера. За електронної взаємодії вартість збору є меншою
  • Експертиза – перевірка торговельної марки на відповідність до законодавства у сфері інтелектуальної власності сша. Її тривалість становить кілька місяців. Статус заявки можна починати відстежувати в електронній базі на сайті uspto через 7-10 днів після її подачі
  • Запит з боку експертів додаткових роз’яснень. Необхідно враховувати, що відстеження діловодства за американським законодавством повністю лягає на плечі заявника. За відсутності відповідних дій заявка буде анульована. Перевірку її статусу необхідно робити не рідше 1 разу на 3 місяці.
    Якщо заявник виявить, що за наданими документами немає діловодства, то він також зобов’язаний звернутися до сервісної служби. Uspto не продовжує терміни подачі документів у результаті відсутності кореспонденції поштою або e-mail. Також неможливо відновити роботу за заявкою, якщо протягом 2 місяців після відправлення повідомлення про відмову не вжито ніяких заходів з боку заявника
  • У разі позитивного рішення експертизи відомості за заявкою публікуються у федеральному виданні. Протягом 30-денного терміну будь-яка особа може подати свої заперечення проти реєстрації позначення (опозиційна система реєстрації)

Якщо заперечення з боку третіх осіб відсутні, то торговельна марка допускається до офіційної реєстрації.

Якщо на момент подання заявки не були додані докази фактичного використання позначення, то на наступному етапі необхідно надати додаткову заяву. Допускається продовження терміну ще на 6 місяців (зі сплатою внесків за кожний період) на загальний період до 2 років до остаточної реєстрації позначення. Якщо заявка була подана за міжнародною системою, то цей крок не є обов’язковим.

Через 1-2 місяці заявнику видається свідоцтво про реєстрацію торговельної марки.

Загальна тривалість реєстрації може зайняти 10-18 місяців.

Заявка у національне відомство USPTO

З 15 лютого 2020 року всі заявки приймаються через електронну онлайн-систему “Trademark Electronic Application System” TEAS. Для цього необхідно в ній зареєструватися.

На першому етапі користувачеві пропонують форму, у якій слід вказати електронну адресу і особисті дані, після чого потрібно активувати обліковий запис, перейшовши за посиланням у листі, відправленому на e-mail (протягом 2 діб).

Анкета реєстрація торговельної марки в США

У наступній формі необхідно ввести пароль і 6 контрольних питань.

Анкета Реєстрація торгової марки в США

(тільки для жителів США і Канади), а також за допомогою спеціального додатку, що генерує коди. Аутентифікаційний код, що відправляється електронною поштою, активний протягом 20 хв.

Далі необхідно вказати додаткові дані:

  • Необов’язкові – членство в адвокатських колегіях, переваги за категоріями об’єктів інтелектуальної власності (патенти і торговельні марки), поштовий індекс, факс
  • Обов’язкові – назва компанії, номер телефону, додатковий e-mail, адреса (країна, вулиця, місто)

Анкета Реєстрація торгової марки в США

Після цього з’явиться можливість оформлення заявки на торговельну марку. Слід враховувати, що всі форми необхідно заповнювати англійською мовою. За відсутності активності користувача протягом пів години відбувається вихід з облікового запису з втратою внесених даних. Підтверджувальні документи повинні бути надані у форматі tiff або pdf. Також необхідно вказати дані патентного повіреного (для нерезидентів).

Тут же є можливість проведення оплати мит. Грошовий збір не повертається навіть у тому випадку, якщо відомство з яких-небудь причин не може оформити реєстрацію. У разі успішного отримання даних на електронну пошту буде надіслано повідомлення, що містить номер заявки.

Поділіться своєю знахідкою
Віденєєв Олександр
Віденєєв Олександр

Патентний адвокат

Статті: 6